9. Kupujeme a prodáváme– vstupujeme do trhu

1. srpna 2006 v 23:03 | BOBOLIT |  KOMODITY

9. Kupujeme a prodáváme- vstupujeme do trhu

Nyní, když konečně víme, jak správně číst grafy trhů, pojďme se podívat, jakým způsobem vstupovat do trhů a spekulovat tak na pokles nebo růst ceny, na kterém bychom mohli případně vydělat.
Existují pouze dva způsoby, jak vstoupit do trhu: můžete být buď "dlouzí" (long) nebo "krátcí" (short).
Jste-li "dlouzí" (long), pak komoditní kontrakt nakupujete, tudíž očekáváte vzrůst ceny daného kontraktu, neboť pokud cena poroste, vyděláváte peníze.
Jste-li "krátcí" (short) pak komoditní kontrakt prodáváte (aniž by jste ho museli vůbec vlastnit - viz. dále), tudíž očekáváte, že cena bude klesat. Pokud cena bude opravdu klesat, budete vydělávat.
V komoditním obchodování můžete tedy vydělávat peníze ať jde cena komodity nahoru nebo dolu.
Do dlouhé pozice vstupuje obchodník nákupem futures příkazem BUY, který zašle svému brokerovi (např. BUY 1 kontrakt Dec Corn = broker pro vás nakoupí 1 kontrakt prosincové kukuřice). Od okamžiku nákupu kontroluje obchodník daný kontrakt až do doby, dokud pozici neuzavře příkazem SELL - tedy prodejem futures kontraktu.
Pokud nakupujeme s cílem vydělat na růstu ceny, pak jsme tak zvaně LONG, nebo-li dlouzí. Pokud cena skutečně povyroste, pak vyděláváme peníze až do okamžiku, než kontrakt prodáme (a obchod tak zvaně uzavřeme). V momentě kdy obchod uzavřeme, již žádný futures kontrakt nevlastníme, zato však inkasujeme případný zisk (v tomto případě 1 810 USD za týden).
Zde je konkrétní ukázka klasické dlouhé pozice v Lean Hogs (vepřové boky) uskutečněná navíc na základě technické formace konkrétně popisované dále v tomto manuálu. 13.září prorazila cena vepřových boků hranici rezistance (viz dále) a my jsme nákupem (BUY) 1 kontraktu LH2004Z vstoupili do dlouhé poziceza cenu 64,50. Za týden jsme na posouvaném stop-loss (viz dále) příkazu pozici uzavřeli tím, že jsme pozici prodali (SELL) někomu jinému (zařídil za nás broker) za cenu 69,025. Koupit levně, prodat dráž - základní princip dlouhé pozice, který nám vydělal 1 810 dolarů na jednom kontraktu za týden (podle velikosti účtu a vhodného řízení rizik - viz dále - se obchoduje i několik kontraktů najednou a zisk se pak násobí počtem kontraktů).
Příklad krátké pozice (short) je pak přesně opačná analogie:
Pokud komoditní kontrakt nejprve prodáte (aniž by jste museli nějaký vlastnit), jste tak zvaně krátcí, nebo-li short. V takovém případě spekulujete na pokles ceny a dokud obchod neuzavřete zpětným nákupem kontraktu (příkaz BUY), vyděláváte s každým dalším poklesem ceny. Po uzavření obchodu pak inkasujete zisk odvozený velikostí pohybu poklesu ceny komodity od doby kdy jste futures kontrakt prodali, až do momentu, kdo stejný kontrakt nakoupíte. V tomto případě se jedná o zisk 4 437 USD.
2.června 2004 vytvořila zářiová kukuřice (C2004U) typickou formaci "double top" (kterou popisujeme dále) a my jsme na ceně 314 vstoupili prodejem (SELL) do krátké pozice. V pozici jsme byli sice přes dva měsíce, ale nakonec pozici uzavřeli zpětným nákupem (BUY) 6.srpna 2004 za cenu 225 a čtvrt centu. Při blokovaném marginu 350 USD jsme tak inkasovali zisk 4 400 dolarů - ucházející výsledek navíc násobený počtem hned několika držených kontraktů. Prodat vysoko, nakupit nízko - to je princip krátké pozice.
Nyní se jistě ptáte, jak mohu nejprve prodat něco, co nevlastním? Zkrátka a dobře, i takovouto věc komoditní obchodování umožňuje. Skutečně, můžete nejprve komoditní kontrakt prodat,aniž by jste nějaký vlastnili - avšak musíte později komoditní kontrakt stejné komodity s dodávkou ve stejném měsíci i koupit, abyste obchod uzavřeli (nebo-li uzavřeli svou pozici). Samozřejmě, prodaný komoditní kontrakt musíme zpět koupit do FND (first notice day - viz. kapitola futures kontrakty podrobněji.jinak bychom na sebe brali závazek dodat kupci, kterému jsme futures kontrakt prodali, příslušnou komoditu ve fyzické podobě. A komu by se chtělo narychlo někde shánět 50 tun pšenice.....
zdroj: www.financnik.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama