7. Komoditní burzy - místo nákupu a prodeje

1. srpna 2006 v 22:55 | BOBOLIT |  KOMODITY

7. Komoditní burzy - místo nákupu a prodeje

V úvodu manuálu jsme několikrát zmínili, že komodity (respektive komoditní futures kontrakty) se obchodují na tak zvaných komoditních burzách (anglicky commodity exchange).
Komoditní burze je v podstatě místo, na kterém se za striktního dohledu kontrolních orgánů provádějí jednotlivé obchody. Pokud chce někdo jakoukoliv komoditu (resp. komoditní futures kontrakt) nakoupit nebo prodat, kontaktuje svého brokera, zadá mu příkaz k nákupu či prodeji patřičného množství konkrétní komodity a broker pak tento příkaz dále předá (e-mailem nebo telefonicky) na obchodní parket (též pit aréna), kde jeho člověk pro vás danou komoditu nakoupí nebo prodá, nebo-li exekuuje (vyplní) váš příkaz. Od koho futures kontrakt nakoupí? Od kohokoliv, kdo je v daný okamžik futures kontrakt za vámi stanovenou cenu prodat. Jak jsme si již řekli, komoditní business je vysoce likvidní, proto se téměř vždy někdo takový najde.
Komoditních burz je po světě celá řada a jejich hlavním smyslem je poskytnout vysoce seriózní a spolehlivé prostředí pro realizaci a zúčtování obchodů, dohlížet nad obchodními praktikami a garantovat probíhající obchody. Prostřednictvím komoditních burz může obchodovat v podstatě kdokoliv - vždy však prostřednictvím brokera (resp. brokerské společnosti), která má na dané burze své zástupce. Pro běžného obchodníka s komoditami jsou nejdůležitější americké komoditní burzy, mezi ty hlavní patří:
CME (Chicago Mercantile Exchange), www.cme.com
CBOT (Chicago Board of Trade), www.cbot.com
NYMEX (New York Mercantile Exchange), www.nymex.com
NYBOT (New York Board of Trade), www.nybot.com
Obchodní parket burzy NYBOT, na kterém právě probíhá obchodování kakaa.
Jenom pro zajímavost - komoditní burzy nejsou žádnými novými institucemi. Ba naopak - jejich tradice je poměrně hluboká a naprostá většina aktivit má přesně definovaný řád, který musí dodržovat každý obchodník. Co se historie burz stručně týče: v USA začalo vše u komodit rostlinné výroby, na které se jako první zaměřila Chicagská burza CBOT (The Chicago Board of Trade), která vznikla v roce 1848 a komodity rostlinné výroby se zde (spolu s dalšími komoditami) obchodují dodnes. Newyorská burza NYMEX vznikla v roce 1870 a její zaměření je na "dražší komodity" jako jsou energie a drahé kovy. Velký růst zájmu o komoditní obchodování představoval rok 1970, kdy se v Chicagu začaly obchodovat finanční produkty. Prvními byly zahraniční měny (konkrétně švýcarský Frank a japonský Jen), populárními se rychle staly také spekulace na úrokové sazby. V roce 1980 se začaly obchodovat akciové indexy - mezi nejpopulárnější patří S&P 500, snad nejobchodovanější komodita ze všech.
Jak jsme již zmínili, ve světě existuje celá řada dalších komoditních burz, ale výše uvedené čtyři představují skutečný základ. Hovoříte-li anglicky, vyplatí se určitě navštívit jejich www stránky - obsahují i spoustu vzdělávacích informací, které se často vyrovnají drahým publikacím a také některým "speciálním" kurzům. Zajímají-li vás další burzy, pak vězte, že v USA je celkem 10 komoditních burz, další známé jsou například v Kanadě, Anglii, Francii, Singapuru, Japonsku, Australii a Novém Zélandu. Komoditní burza je i v Praze, nicméně objem obchodu je tak malý, že nedává skoro žádný prostor pro spekulace.
Pro vaši informaci přinášíme odkazy na další komoditní burzy (pro nováčky spíše zajímavost, rozhodně nebude potřebovat v nejbližších několika letech):
Komoditní burza Praha, www.kbp.cz
London International Financial Futures Exchange (LIFFE) - http://www.liffe.com
Kansas City Board of Trade - http://www.kcbt.com
London Metal Exchange (LME) - http://www.lme.co.uk
Eurex - http://www.eurexchange.com
Minneapolis Grain Exchange - http://www.mgex.com
Sydney Futures Exchange (SFE) - Australia - http://www.sfe.com.au
Tokyo Grain Exchange - http://www.tge.or.jp/index.html
Hong Kong Futures Exchange (HKFE) - http://www.hkfe.com
International Petroleum Exchange (IPE) - London - http://www.ipe.uk.com
Tokyo International Financial Futures Exchange (TIFFE) - http://www.tiffe.or.jp
New York Cotton Exchange (NYCE) - http://www.nyce.com
Tokyo Commodity Exchange (TOCOM) - http://www.tocom.or.jp
Singapore Commodity Exchange Limited (SICOM) - http://www.sicom.com.sg
Korean Futures Exchange - http://www.kofex.com
European Warrant Exchange - http://www.euwax.de
MEFF Village - http://www.meff.es
Osaka Mercantile Exchange (OME) - Japan - http://www.osamex.com/index_e.html
New Zealand Futures and Options Exchange (NZFOE) - http://www.nzfoe.co.nz
RedMetor.com - http://www.redmeteor.com
Coffee Exchange - http://www.coffee-exchange.com
Belfox - http://www.belfox.be/UK/L2/L2indUK.html
Istanbul Gold Exchange - http://www.iab.gov.tr/english/indexen.htm
International French Futures and Options Exchange (MATIF) France - http://www.matif.fr/indexE4.htm
Yokohama Commodity Exchange (Y-COM) - Japan - http://www.y-com.or.jp/english/index_e.htm
Australian Wine Exchange (AWX) - http://www.awx.com.au
Bombay Commodity Exchange Ltd - http://www.booe.org
Australian Macadamia Xchange - http://www.amxchange.com.au

Regulace komoditních obchodů

Naprosto nezbytnou součástí komoditních obchodů je regulace a dohled autority, která zajišťuje, že všechny obchody budou probíhat podle stanovených pravidel a že na komoditních burzách nebude docházet k žádným nekalostem a nepoctivostem. Každá země má svůj vlastní dohled. V USA se o dohled na burzami stará komise nazvaná CFTC - Commodity Futures Trading Commission (www.cftc.gov) - ta dohlíží na burzy, brokerské společnosti a všechny, kteří se starají o prostředky určené pro komoditní obchodování. Pokud byste se kdykoliv cítili v oblasti komodit podvedeni, CTFC je určitě autorita, na kterou byste se měli obrátit. Jenom pro zajímavost: před několika desetiletími se objevila informace, že na jisté komoditní burze probíhají nekalé obchody. Ve mžiku začala celou burzu prověřovat nejenom CFTC, ale také FBI - s důsledností sobě patřičnou. Dovedete si něco takového představit v Čechách? Zde by se celá záležitost patřičně "ututlala", než by vůbec nějaké vyšetřování začalo. Poroto, budete-li mít kdy jakékoliv pochybnosti o serióznosti tohoto businessu, mějte na paměti, že málo který business na celém světě je pod tak přísným dohledem, jako komoditní obchodování.
A nyní se pojďme již konečně vypravit do hloubky tajů samostatného komoditního vydělávání.
zdro: www.financnik.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 embmkgao embmkgao | E-mail | Web | 28. května 2009 v 2:31 | Reagovat

l8nj6J  <a href="http://eekdijznmtpl.com/">eekdijznmtpl</a>, [url=http://iweqkwdrhezh.com/]iweqkwdrhezh[/url], [link=http://tmznyiwwiweb.com/]tmznyiwwiweb[/link], http://epqcyjoznblk.com/

2 Floydbiz Floydbiz | E-mail | Web | 17. ledna 2017 v 2:39 | Reagovat

best drugstore acne treatment  <a href=http://temesta.anatoile.com/>acheter temesta en ligne sans ordonnance</a>  best kids android tablet

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama