3. Futures kontrakty podrobněji

1. srpna 2006 v 22:44 | BOBOLIT |  KOMODITY

3. Futures kontrakty podrobněji

Jak jsme si tedy právě ukázali, komoditní obchodování je postavené na nakupování a prodávánífutures kontraktů, který může díky burzám a brokerům nakupovat a prodávat naprosto každý. Každý má tedy šanci spekulovat, nebo-li tipovat, zda-li cena dané komodity bude klesat nebo stoupat a na základě takové domněnky nakoupit či prodat příslušný komoditní futures kontrakt. Držení takového kontraktu pak může obchodníkovi přinést buďto zisk, nebo ztrátu. Pokud obchodník nakoupí futures kontrakt a cena příslušné komodity povyroste, může obratem obchodník futures kontrakt prodat za mnohem vyšší cenu a tak inkasovat patřičný zisk.
Pokud tedy víme, že pro naše obchodování budeme potřebovat nakupovat a prodávat futures kontrakty, pojďme se nyní blíže podívat, co vůbec takový futures kontrakt obnáší.
Předně, nejprve je třeba vědět, jakou komoditu chceme nakupovat nebo prodávat. Na amerických komoditních burzách je možné nakupovat a prodávat celou řadu komodit: pšenici, oves, kukuřici, hovězí maso, vepřové maso, stavební dříví, zlato, stříbro, bavlnu, kakao, cukr, kávu, rýži, sojové boby, a mnoho, mnoho dalších.... Jak si později ukážeme, pro naše obchody budeme vybírat takové komodity, které nám nabízejí na základě technické analýzy grafů šanci na profit, tudíž není žádný jiný důvod upřednostňovat jednu komoditu před jinou.
Pokud víme, jakou komoditu chceme obchodovat, musíme dále vědět, jaký kontraktní měsíc dodání budeme chtít nakoupit. Jednotlivé komodity je možné nakoupit s různými termíny dodání: například můžeme nakoupit kukuřici s termínem dodání v prosinci roku 2004, nebo klidně i s termínem dodání v květnu roku 2006. Jednotlivé komodity se prostřednictvím futures kontraktů mohou předprodávat i na několik let dopředu. Pro nás je podstatné vědět pouze to, že pro naše obchodování budeme chtít vybírat takové kontraktní měsíce, které se nejhojněji obchodují. Přičemž nejhojněji obchodované bývají vždy nejbližší kontraktní měsíce (tak zvané front měsíce). Pokud tedy tyto stránky vznikají v říjnu roku 2004, nejbližší kontraktní měsíc dodání kukuřice je prosinec 2004. Proto veškeré obchody, které v současnosti plánujeme realizovat v trhu s kukuřicí, budeme realizovat s pomocí futures kontraktů s prosincovým dodáním.
Co si představit pod komoditou označenou jak Coffe May 2006? Nic složitého - jde o smluvené množství kafe dodaného v květnu roku 2006.
Samozřejmě, veškeré názvy komodit a kontraktních měsíců se uvádějí v angličtině, proto bude nutné naučit se alespoň anglické názvosloví měsíců.
Zde jdou některé konkrétní příklady komoditních futures kontraktů:
CORN DEC 2004 - futures kontrakt na dodání kukuřice s termínem dodání v prosinci (december) 2004
RICE APR 2005 - futures kontrakt na dodání rýže s termínem dodání v dubnu (april) 2005
COFFEE MAY 2006 - futures kontrakt na dodání kávy s termínem dodání v květnu (may) 2006
Nyní si jistě mnozí z vás pokládají otázku: pokud nakoupím futures kontrakt na dodání kukuřice s termínem dodání v prosinci, znamená to, že mi v prosinci zastaví před domem kamion složí na chodník 10 tun kukuřice? Nebojte, nic takového vás nečeká.
Každý futures kontrakt má kromě svého názvu a termínu dodání ještě tak zvaný svůj FNT a LTD. Jedná se o zkratky, které znamenají následující:
FND - first notice day, nebo-li den, kdy budete upozorněni, že vlastníte kontrakt na nákup příslušné komodity a pokud se tohoto kontraktu včas nezbavíte (tím, že ho prodáte někomu jinému), budete na sebe muset v brzké době převzít závazek převzít dodávku v plné výš
LTD - last trading day, nebo-li absolutně zcela poslední den, kdy máte ještě možnost držený kontrakt dané komodity prodat někomu jinému a zbavit se tak svého závazku převzít fysickou komoditu
Pokud tedy kdy nakoupíme nějaký komoditní futures kontrakt, měli bychom se u svého brokera zároveň informovat, kdy má komoditní kontrakt FND a LTD. Podmínkou pak samozřejmě je nikdy nedržet komoditní futures kontrakt déle, než do data FND. Jakmile se začne FND blížit, je třeba se komoditního kontraktu okamžitě zbavit tím, že instruujeme brokera k jeho prodání a ten pro nás okamžitě zajistí kupce, který od nás komoditní futures kontrakt odkoupí. Tím se definitivně zbavíme závazku fyzického převzetí dané komodity.
V drtivé většině případů se však vůbec nebudete muset myšlenkou zbavení se futures kontraktu do FND trápit. Výdělečné strategie, které vám ukážeme v pozdější části tohoto manuálu totiž dokáži přinést zisky během několika dnů a tak většinou budete komoditní futures kontrakt držet jen krátkou chvilku - aby jste ho pouze o pár dnů později prodali s patřičným ziskem.
zdroj: www.financnik.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama